3D Secure

Usługa 3D-Secure umożliwia dokonywanie bezpiecznych płatności bez fizycznego użycia karty w Internecie. Każda transakcja potwierdzana jest dodatkowym hasłem, które nadawane jest przy rejestracji karty w usłudze, co sprawia, iż przy coraz bardziej masowym korzystaniu z dobrodziejstw Internetu, przy kupowaniu różnorodnych dóbr i produktów codziennego użytku zmniejsza się ryzyko nieautoryzowanego użycia karty.

Rejestracja karty wykonywana jest jednokrotnie – posiadacz karty w trakcie dokonywania płatności w sklepie internetowym zostanie poproszony o rejestrację, która wymaga potwierdzenia swojej tożsamości poprzez podanie danych osobowych znanych przez bank i ustalenie hasła. Przy kolejnych zakupach przez Internet poza podaniem danych z karty, potwierdzenie płatności będzie polegać na podaniu ustalonego hasła.
Podczas rejestracji posiadacz karty określa również komunikat osobisty – tekst, który będzie wyświetlany przy każdej płatności kartą i stanowi dodatkowe potwierdzenie autentyczności strony. Uwaga: w przypadku kart Maestro, Visa Electron lub Visa Business Electron w procesie rejestracji wymagane jest podanie hasła tymczasowego przekazanego przez Bank – w celu uzyskania hasła klient powinien skontaktować się z oddziałem Banku. Następnie w trakcie rejestracji klient ustanawia własne hasło do usługi, które będzie służyć do potwierdzania transakcji przy kolejnych zakupach przez Internet.

System posiada certyfikację organizacji płatniczych Visa International oraz MasterCard Internationa. Ponadto, w przypadku wystąpienia transakcji oszukańczych, w sytuacji, kiedy Bank wykorzystuje zabezpieczenie 3D Secure, następuje przeniesienie odpowiedzialności na stronę, która nie obsługuje standardu 3D Secure (zasada liability shift). Sklepy internetowe przygotowane do obsługi kart w tym standardzie można rozpoznać po charakterystycznych znakach: Verified by VISA lub MasterCard SecureCode umieszczonych na ich stronach.

Sposoby rejestracji w usłudze 3D-Secure Istnieją następujące możliwości rejestracji karty w usłudze 3D-Secure:

1. przed dokonaniem płatności w Internecie – na dedykowanych stronach internetowych:

2. w trakcie dokonywania transakcji w Internecie – przebieg rejestracji